SŁOWO ARCYBISKUPA WARSZAWSKIEGO NA ADWENT
"Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21, 36).

Umiłowani Bracia i Siostry!

Usłyszane przed chwilą słowa z Ewangelii św. Łukasza świadczą, że nadszedł w Kościele czas Adwentu. Jest to radosny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa Pana. Śpiewamy w liturgii „Przyjdź, Panie Jezu”, ale pytamy także: „O jakie przyjście Chrystusa chodzi?”. W znalezieniu odpowiedzi
na to pytanie pomaga św. Cyryl Jerozolimski, ojciec Kościoła: „Głosimy przyjście Chrystusa nie tylko pierwsze, ale i drugie, o wiele wspanialsze od pierwszego”. Celem pierwszego było wypełnienie miłosiernych zamiarów Boga względem człowieka – a więc nasze zbawienie. To przyjście będziemy uroczyście przeżywać w święta Bożego Narodzenia. Celem drugiego przyjścia w chwale, w dniu ostatecznym, jest miłosierny i sprawiedliwy sąd nad żywymi i umarłymi oraz odnowienie wszystkiego. Na obydwa te przyjścia przygotowuje nas Kościół w Adwencie. Także na to nieustanne przychodzenie Pana do nas w Duchu Świętym i w sakramentach Kościoła. Dlatego wołamy: „Przyjdź, Panie i nie zwlekaj!” i odpowiadamy adwentowym czuwaniem.
 

 

 

Wizyta duszpasterska popularnie zwana kolędą to stary zwyczaj związany z odwiedzaniem parafian w domach przez duszpasterzy posługujących w danej parafii. Dla wielu z nas jest to jedyna w roku możliwość przyjęcia i ugoszczenia w domu księdza. Dlatego też przygotowujemy się do kolędy i wyczekujemy na nią.

 

 

 

WOLONTARIAT - DLACZEGO WARTO POMAGAĆ?

W naszej parafii od ponad roku co miesiąc prowadzona jest Misja "Jesteśmy Razem". Wyjatkowy pomysł, który się zrodził w sercach kilku osób równocześnie - księży posługujących w naszej parafii i osób związnaych z naszą parafią zaowocował tym, że co miesiąc grupa wolontariuszy idzie do domów osób starszych i chorych by spędzić znimi czas na rozmowie, modlitwie i pomocy, a kolejna grupa osób angażuje się w kawiarenkę, w której osoby starsze mogą się spotkać na rozmowie, wspólnym śpiewaniu, zabawie, grach i pracach ręcznych przy pysznym cieście domowej roboty i kawie.
 
Kolejny rok, w który wkraczamy wymaga nowych sił i energii od wszystkich zaangażowanych już w pomaganie, ale także szukania nowych osób, które chciałyby się zaangażować w posługę. Szukamy Wolontariuszy do naszej Misji - chętnych do pomocy, do odwiedzin u chorych, do poprowadzenia ciekawej prelekcji czy spotkania w kawiarence, chętnych do pieczenia ciast! ZAPRASZAMY jeśli chcesz się przyłączyć - wypełnij ankietę pod linkiem https://goo.gl/forms/ukqjKuw2ysvYoGIh1 lub do pobrania pod tym linkiem: ANKIETA pdf
 
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. "Jak Ogórki kiszone ukształtowały moją chęć pomagania?" - niech stanie się on dla Was inspiracją i pomoże podjąć decyzję by dać coś z siebie innym.

 

Do Czcigodnego Brata
Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski?

Sto lat temu, w dniu 11 listopada, Polska odzyskała niepodległość. Wraz z zakończeniem I wojny światowej zamknął się okres dominacji rosyjskiej, pruskiej i austriackiej nad narodem, który przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości. Odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu synów Polski, którzy gotowi byli poświęcić swą wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie, na rzecz utraconej Ojczyzny. Dążenie do wolności „opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów. Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic” (Jan Paweł II, 11.11.1998).
 

 

Kult obrazów i jego miejsce w pobożności Kościoła

W pobożności Kościoła ważne  miejsce zajmuje oddawanie czci obrazom (ikonom) z wyobrażeniami naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Matki Boże i świętych.
Pierwszą cechą duchowości, która jest obecna w kulcie obrazów, jest jej „ortodoksja”. Najpoważniejszym przejawem troski Kościoła o ortodoksję, w związku z kultem ikon, był spór samą możliwość kultu obrazów. Ostatecznie został on rozstrzygnięty na VII Soborze Powszechnym (787 r.), w oparciu przede wszystkim o prawdę o stworzeniu człowieka jako „obrazu Bożego”, jak i o wcieleniu Syna Bożego. Uznano, że możliwy jest kult ikony Chrystusa, a modlitwy przed nią zanoszone i oddawana im cześć kierowane są one nie ku materialnemu obrazowi, lecz ku Pierwowzorowi, do którego ikona się odwołuje, czyli ku samemu Bogu, przez Chrystusa i w Chrystusie.
 

 

 List Konferencji Episkopatu Polski
zapowiadający obchody XVIII Dnia Papieskiego 
pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Biblijny opis stworzenia Ewy, zaczerpnięty z Księgi Rodzaju, jest obrazem planów Boga względem człowieka. Bóg powołuje go do istnienia z miłości i jednocześnie ku niej kieruje (por. Familiaris consortio 11). Człowiek zaś, odkrywając zaszczepioną w nim przez Stwórcę potrzebę miłości, przeżywa ją we wspólnocie małżeńskiej. Jej sakramentalny i nierozerwalny charakter, jako związku pomiędzy mężczyzną i kobietą, potwierdził zaś Jezus w dialogu z faryzeuszami opisanym w odczytanej przed chwilą Ewangelii wg św. Mateusza. Małżeństwo w zamyśle Bożym staje się rodziną, gdzie małżonkowie podejmują rolę ojca i matki. Tematowi ojca chcemy poświęcić XVIII Dzień Papieski, który w jedności z papieżem Franciszkiem, będziemy przeżywali już za tydzień, w niedzielę 14 października, pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. 

 

 

Zbiórka okularów została zakończona.

Wszystkim darczyńcom dziękujemy!

 

 Od tego roku rozpoczyna pracę w naszej parafii ks. Adam Olasek, który w tym roku przyjął święcenia kapłańskie i podejmuje swoją pierwszą posługę duszpasterską, jako wikary naszej parafii.

Ksiądz Adam pochodzi z Parafii św. Michała Archanioła w Młochowie, gdzie 10 czerwca 2018 r. odprawił swoją msze prymicyjną. Ks. Adam jest związany ze wspólnotą Przyjaciele Oblubieńca - Prowincja Warszawska, gdzie w Parafii Zesłania Ducha Świętego przez rok dzielił się słowem i swoim świadectwem. Ostatnio posługiwał w Rektoracie w Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Warszawie na pl. Teatralnym.

Przyjmijmy go z życzliwością i otoczmy modlitwą. 

 

 "Solo maso" czyli "nowe oczy" w języku Malgaszów. Dołącz do akcji i podaruj „nowe oczy”.

Jeszcze tylko do 16.09 można przynieść już nie używane okulary.

Zebrane już okulary korekcyjne trafią do dwóch salonów optycznych, które zdecydowały się wesprzeć akcję i bezpłatnie określić siłę szkieł - to Salon Optyczny Okulus sp. z o.o. na ul. Majewskiego 18 i Optyk KILEN s.c. na ul. Pruszkowskiej 19/21.  Bardzo się cieszymy z tego, że znaleźliśmy takich sprzymierzeńców dla mieszkańców dalekiego Madagaskaru. 

 

 

 

 Czy wiesz, że 1 kg sprzedanej makulatury to 75 litrów wody dla mieszkańców Kamerunu? Pragniemy im pomóc w budowie studni ze świeżą wodą, dlatego włączamy się w organizowaną przez Fundację Opus pro Missio zbiórkę makulatury.

 

 

 

 

 

Święty wcale nie znaczy zasmucony. Święty jest zdolny do życia pełnego radości i do poczucia humoru – pisze do nas papież Franciszek w ostatniej adhortacji apostolskiej „Gaudete et Exsultate”. 

 

 

 

 Zapraszamy na nabożeństwo eucharystyczne ("czerwcowe")
w dni powszednie po wieczornej Mszy św.,
w niedziele o 17.30.

 

Zapraszamy

na

Adorację

i do kawiarenki na pyszne ciasta

i śpiewanie pieśni patriotycznych

 

Zapraszamy

na

Adorację

i do kawiarenki na pyszne ciasta

 

Zapraszamy na koncert! 

 

Zapraszamy

na

Adorację

i do kawiarenki na pyszne ciasta i spotkanie z wolontariuszami Fidesco

 

WIELKA NOC

Wielka Noc jest wielka nie tylko z tego powodu, że kończy się światłem zmartwychwstania. Jest też wielka z tego powodu, że jej ciemności są nieprzeniknione a przejść przez nią może tylko ten, kto chodzi po wodzie. Wody w symbolice biblijnej oznaczały ciemność i śmierć. Zapewne łatwiej chodzi się po wodzie kiedy nie umie się pływać. Alek nie umiał pływać.

Zapraszamy również do przeczytania drugiego tekstu pt. "Lubił ludzi i życie, a szykował się na śmierć. Fenomen ks. Jerzego Popiełuszki" autorstwa młodej dziennikarki Moniki Burczaniuk przekonanej, że ma szczęście, przede wszystkim do ludzi. Bez pamięci zakochanej w Jerozolimie. Lubiącej dobrą kawę i dobre Słowo autorki tekstów m.in. do Aleteia PL - Duchowość i lifestyle https://pl.aleteia.org/2017/10/19/lubil-ludzi-i-zycie-a-szykowal-sie-na-smierc-fenomen-ks-jerzego-popieluszki/

Zapraszamy na próbę chóru!