Wizyta duszpasterska popularnie zwana kolędą to stary zwyczaj związany z odwiedzaniem parafian w domach przez duszpasterzy posługujących w danej parafii. Dla wielu z nas jest to jedyna w roku możliwość przyjęcia i ugoszczenia w domu księdza. Dlatego też przygotowujemy się do kolędy i wyczekujemy na nią.

 

 

 

WOLONTARIAT - DLACZEGO WARTO POMAGAĆ?

W naszej parafii od ponad roku co miesiąc prowadzona jest Misja "Jesteśmy Razem". Wyjatkowy pomysł, który się zrodził w sercach kilku osób równocześnie - księży posługujących w naszej parafii i osób związnaych z naszą parafią zaowocował tym, że co miesiąc grupa wolontariuszy idzie do domów osób starszych i chorych by spędzić znimi czas na rozmowie, modlitwie i pomocy, a kolejna grupa osób angażuje się w kawiarenkę, w której osoby starsze mogą się spotkać na rozmowie, wspólnym śpiewaniu, zabawie, grach i pracach ręcznych przy pysznym cieście domowej roboty i kawie.
 
Kolejny rok, w który wkraczamy wymaga nowych sił i energii od wszystkich zaangażowanych już w pomaganie, ale także szukania nowych osób, które chciałyby się zaangażować w posługę. Szukamy Wolontariuszy do naszej Misji - chętnych do pomocy, do odwiedzin u chorych, do poprowadzenia ciekawej prelekcji czy spotkania w kawiarence, chętnych do pieczenia ciast! ZAPRASZAMY jeśli chcesz się przyłączyć - wypełnij ankietę pod linkiem https://goo.gl/forms/ukqjKuw2ysvYoGIh1 lub do pobrania pod tym linkiem: ANKIETA pdf
 
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. "Jak Ogórki kiszone ukształtowały moją chęć pomagania?" - niech stanie się on dla Was inspiracją i pomoże podjąć decyzję by dać coś z siebie innym.

 

Do Czcigodnego Brata
Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski?

Sto lat temu, w dniu 11 listopada, Polska odzyskała niepodległość. Wraz z zakończeniem I wojny światowej zamknął się okres dominacji rosyjskiej, pruskiej i austriackiej nad narodem, który przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości. Odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu synów Polski, którzy gotowi byli poświęcić swą wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie, na rzecz utraconej Ojczyzny. Dążenie do wolności „opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów. Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic” (Jan Paweł II, 11.11.1998).
 

 

Kult obrazów i jego miejsce w pobożności Kościoła

W pobożności Kościoła ważne  miejsce zajmuje oddawanie czci obrazom (ikonom) z wyobrażeniami naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Matki Boże i świętych.
Pierwszą cechą duchowości, która jest obecna w kulcie obrazów, jest jej „ortodoksja”. Najpoważniejszym przejawem troski Kościoła o ortodoksję, w związku z kultem ikon, był spór samą możliwość kultu obrazów. Ostatecznie został on rozstrzygnięty na VII Soborze Powszechnym (787 r.), w oparciu przede wszystkim o prawdę o stworzeniu człowieka jako „obrazu Bożego”, jak i o wcieleniu Syna Bożego. Uznano, że możliwy jest kult ikony Chrystusa, a modlitwy przed nią zanoszone i oddawana im cześć kierowane są one nie ku materialnemu obrazowi, lecz ku Pierwowzorowi, do którego ikona się odwołuje, czyli ku samemu Bogu, przez Chrystusa i w Chrystusie.
 

 

 List Konferencji Episkopatu Polski
zapowiadający obchody XVIII Dnia Papieskiego 
pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Biblijny opis stworzenia Ewy, zaczerpnięty z Księgi Rodzaju, jest obrazem planów Boga względem człowieka. Bóg powołuje go do istnienia z miłości i jednocześnie ku niej kieruje (por. Familiaris consortio 11). Człowiek zaś, odkrywając zaszczepioną w nim przez Stwórcę potrzebę miłości, przeżywa ją we wspólnocie małżeńskiej. Jej sakramentalny i nierozerwalny charakter, jako związku pomiędzy mężczyzną i kobietą, potwierdził zaś Jezus w dialogu z faryzeuszami opisanym w odczytanej przed chwilą Ewangelii wg św. Mateusza. Małżeństwo w zamyśle Bożym staje się rodziną, gdzie małżonkowie podejmują rolę ojca i matki. Tematowi ojca chcemy poświęcić XVIII Dzień Papieski, który w jedności z papieżem Franciszkiem, będziemy przeżywali już za tydzień, w niedzielę 14 października, pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. 

 

 

Zbiórka okularów została zakończona.

Wszystkim darczyńcom dziękujemy!

 

 Od tego roku rozpoczyna pracę w naszej parafii ks. Adam Olasek, który w tym roku przyjął święcenia kapłańskie i podejmuje swoją pierwszą posługę duszpasterską, jako wikary naszej parafii.

Ksiądz Adam pochodzi z Parafii św. Michała Archanioła w Młochowie, gdzie 10 czerwca 2018 r. odprawił swoją msze prymicyjną. Ks. Adam jest związany ze wspólnotą Przyjaciele Oblubieńca - Prowincja Warszawska, gdzie w Parafii Zesłania Ducha Świętego przez rok dzielił się słowem i swoim świadectwem. Ostatnio posługiwał w Rektoracie w Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Warszawie na pl. Teatralnym.

Przyjmijmy go z życzliwością i otoczmy modlitwą. 

 

 "Solo maso" czyli "nowe oczy" w języku Malgaszów. Dołącz do akcji i podaruj „nowe oczy”.

Jeszcze tylko do 16.09 można przynieść już nie używane okulary.

Zebrane już okulary korekcyjne trafią do dwóch salonów optycznych, które zdecydowały się wesprzeć akcję i bezpłatnie określić siłę szkieł - to Salon Optyczny Okulus sp. z o.o. na ul. Majewskiego 18 i Optyk KILEN s.c. na ul. Pruszkowskiej 19/21.  Bardzo się cieszymy z tego, że znaleźliśmy takich sprzymierzeńców dla mieszkańców dalekiego Madagaskaru. 

 

 

 

 Czy wiesz, że 1 kg sprzedanej makulatury to 75 litrów wody dla mieszkańców Kamerunu? Pragniemy im pomóc w budowie studni ze świeżą wodą, dlatego włączamy się w organizowaną przez Fundację Opus pro Missio zbiórkę makulatury.

 

 

 

 

 

Święty wcale nie znaczy zasmucony. Święty jest zdolny do życia pełnego radości i do poczucia humoru – pisze do nas papież Franciszek w ostatniej adhortacji apostolskiej „Gaudete et Exsultate”. 

 

 

 

 Zapraszamy na nabożeństwo eucharystyczne ("czerwcowe")
w dni powszednie po wieczornej Mszy św.,
w niedziele o 17.30.

 

Zapraszamy

na

Adorację

i do kawiarenki na pyszne ciasta

i śpiewanie pieśni patriotycznych

 

Zapraszamy

na

Adorację

i do kawiarenki na pyszne ciasta

 

Zapraszamy na koncert! 

 

Zapraszamy

na

Adorację

i do kawiarenki na pyszne ciasta i spotkanie z wolontariuszami Fidesco

 

WIELKA NOC

Wielka Noc jest wielka nie tylko z tego powodu, że kończy się światłem zmartwychwstania. Jest też wielka z tego powodu, że jej ciemności są nieprzeniknione a przejść przez nią może tylko ten, kto chodzi po wodzie. Wody w symbolice biblijnej oznaczały ciemność i śmierć. Zapewne łatwiej chodzi się po wodzie kiedy nie umie się pływać. Alek nie umiał pływać.

Zapraszamy również do przeczytania drugiego tekstu pt. "Lubił ludzi i życie, a szykował się na śmierć. Fenomen ks. Jerzego Popiełuszki" autorstwa młodej dziennikarki Moniki Burczaniuk przekonanej, że ma szczęście, przede wszystkim do ludzi. Bez pamięci zakochanej w Jerozolimie. Lubiącej dobrą kawę i dobre Słowo autorki tekstów m.in. do Aleteia PL - Duchowość i lifestyle https://pl.aleteia.org/2017/10/19/lubil-ludzi-i-zycie-a-szykowal-sie-na-smierc-fenomen-ks-jerzego-popieluszki/

Zapraszamy na próbę chóru!

 

Już po raz kolejny w tym roku podczas Wielkiego postu obie diecezje warszawskie wspólnie zapraszają do podjęcia szczególnej modlitwy podczas Wielkiego Postu w tzw. KOŚCIOŁĄCH STACYJNYCH. Nawiązując do starożytnej tradycji rzymskiej w czasie 40-dni POSTU każdego dnia w innym kościele odbywać się będą całodzienne modlitwy. Praktyka nawiedzania poszczególnych, wyznaczonych do tego celu kościołów jest szczególnym sposobem na przygotowanie się do Świąt Wielkanocnych. W każdym kościele całodzienna modlitwa, prowadzona będzie według specjalnego, wspólnego dla wszystkich schematu.

 

Niedługo rozpoczynamy kolejną serię spotkań pt. "Wieczory dla zakochanych" przygotowujących narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 marca (wtorek) o godz. 19:00 w dolnym kościele.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w kancelarii parafialnej.

W naszej parafii kurs będzie prowadziło Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie więcej informacji o kursie- na http://warszawa.spotkaniamalzenskie.pl

Spotkania odbywać się będą w każdy wtorek od 6 marca do (najprawdopodobniej) 22 maja.

Zapisz

Zapisz