Wizyta duszpasterska popularnie zwana kolędą to stary zwyczaj związany z odwiedzaniem parafian w domach przez duszpasterzy posługujących w danej parafii. Dla wielu z nas jest to jedyna w roku możliwość przyjęcia i ugoszczenia w domu księdza. Dlatego też przygotowujemy się do kolędy i wyczekujemy na nią.

 

 

Skąd się wzięła kolęda?

Zwyczaj ten jest bardzo dawny i sięga średniowiecza. W średniowieczu kolędowano podobnie jak dziś w okresie świąt Bożego Narodzenia i w czasie pomiędzy świętami a Nowym Rokiem kalendarzowym. Ja spojrzymy na kolędę przez pryzmat roku liturgicznego wtedy wiemy, że zaczyna się ona w Adwencie, czyli właśnie w czasie, gdy to w kościele rozpoczyna się Nowy Rok Liturgiczny, a więc na dobry początek roku duszpasterze odwiedzają swoich parafian. Dziś z racji wielkości parafii często wizyta duszpasterska przeciąga się i trwa aż do karnawału.

Niektórzy doszukiwali się początków tej tradycji w ewangelicznym zapisie wzbogaconym legendą i wskazującym na to, że Mędrcy popularnie zwani Trzej Królami wracając do swoich krajów rozgłaszali wieść o narodzeniu Jezusa – Boga i Zbawiciela. Dziś jest t zwyczaj typowy dla kościołów chrześcijańskich.

Uzasadnienie kolędy?

Tradycja i zwyczaj znalazł swój zapis w Kodeksie kanonicznym, gdzie jest zapisane:

Kan. 529 § 1. Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując. Gorącą miłością wspiera chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otacza biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Stara się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popiera wzrost życia chrześcijańskiego w rodzinach.

A więc jest to nakazem by duszpasterze odwiedzali swoich parafian…. Dziś rzadko kto z nas wyobraża sobie zwyczajnie po prostu zaprosić księdza z parafii do domu na podwieczorek czy obiad by porozmawiać…jak to kiedyś bywało…

Jak przygotować się do kolędy?

Zasad jest kilka, ale na pewno:

  1. Wszyscy domownicy muszą być w domu – w końcu jest to jedyna wizyta w roku kapłana w naszym domu.
  2. Na stole powinno się znaleźć Pismo Święte, Krzyż, świece oraz woda święcona (o ile jest w domu – choć tą zwykle Ksiądz ma ze sobą)
  3. Ważne - gdy w domu są dzieci – na stole powinny czekać na Księdza zeszyty do religii.

Od czego zaczyna się wizyta duszpasterska?

Wizyta duszpasterska zaczyna się od wspólnej modlitwy inicjowanej przez Kapłana wraz z błogosławieństwem dla wszystkich domowników: "Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa". 

Czego nie należy robić podczas wizyty duszpasterskiej?

Wizyta duszpasterska ze swojej natury i charakteru to krótka wizyta w domu kapłana, dlatego też dobrze jest o tym pamiętać i nie rozpoczynać poważnej rozmowy, która wymaga czasu. Jeśli jest taka sprawa, którą chcielibyśmy z kapłanem przedyskutować. Lepiej jest przyjść do Kancelarii parafialnej na dyżur lub zwyczajnie zaprosić księdza na inne spotkanie do domu.

Patrz: dyżury w Kancelarii Parafialnej (można umówić się telefonicznie!).

GRAFIK WIZYT DUSZPASTERSKICH NA NAJBLIŻSZY CZAS:
wizyty rozpoczynamy od poniedziałku do piątku o 17.00, w soboty o 15.00

W kolejnych tygodniu odwiedzimy z modlitwą i Bożym błogosławieństwem parafian mieszkających pod następującymi adresami:

  • poniedziałek (19.11) – ul. Żwirki i Wigury 53 i 59
  • wtorek (20.11) – ul. Żwirki i Wigury 53a i 57
  • środa (21.11) – ul. Żwirki i Wigury 55a i 57a
  • czwartek (22.11) – ul. Trojdena 5
  • piątek (23.11) – ul. Trojdena 5a, 5c i 5d
  • sobota (24.11) – ul. Sanocka 10a
  • poniedziałek (26.11) – ul. Sanocka 10