Do Świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej dlatego też zapraszamy do udziału w KONKURSIE!

Ogłaszamy konkurs na szopkę (najlepiej w 3D) w kategorii "Szopka rodzinna" i "Szopka dziecięca". Szopki mogą być wykonane dowolnymi technikami i w dowolnym formacie. Dopuszczamy rysunki i obrazki przedstawiające szopkę choć preferowane są szopki w trójwymiarze. Szopki robione przez całe rodziny startują w kategorii „Szopka rodzinna”, a szopki robione przez dzieci w kategorii „Szopka dziecięca”.

Wykonane już szopki można przynosić do naszych Sióstr Katechetek na roraty lub do dolnego kościoła. Przy wejściu od strony Przedszkola – prezentacja już przyniesionych szopek. Dla autorów prac, które szczególnie zachwycą nasze JURY - nagrody!

CZAS TRWANIA KONKURSU:

 

 

 Konkurs trwa do 24.12.2107 - szopki będzie można zabrać do domu i ustawić pod choinką.

Historia szopek Bożonarodzeniowych

Szopki upamiętniają Narodzenie Chrystusa. Zwykle postaci, które są prezentowane w szopce to cała Święta Rodzina: malutki Jezus, Maria i Józefa. Do tego w szopce czy przy szopce możemy spotkać postacie Trzech Królów i pasterzy. Szopki robiono w kościołach stawiając je przy ołtarzu, a około XVIII w zaczęto je robić w domach, gdzie zdobiły stoły wigilijne lub były stawiane pod choinką. Aktualnie ten piękny zwyczaj, który przywędrował do nas z Włoch zamiera i chyba szkoda…bo Święta Bożego Narodzenia gromadzą nas właśnie przy szopce.

Kto zrobił pierwszą szopkę Bożonarodzeniową?

Według przekazów pierwszą szopkę wykonał św. Franciszek z Asyżu, który ustawił w niej nie tylko postacie ale jak przystało na pierwszego ekologa także zwierzęta. Pierwszą szopkę wykonał on w nocy z 24 na 25 grudnia 1223 roku w Greccio (Włochy).

Znane polskie szopki?

Najbardziej znane są szopki krakowskie. Co roku ogłaszany jest konkurs na najpiękniejsza szopkę krakowską Robią je zarówno dorośli, jak i dzieci. Konkursy na najpiękniejsza szopkę zaczęły się jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy konkurs odbył się w roku 1937.

Za zdjęcia i inspirację dla Ochoty - dziękujemy www.haloursynow.pl