„Solo maso” czyli „nowe oczy” w języku Malgaszów. Dołącz do akcji i podaruj „nowe oczy”!.

Rozpoczynamy w  naszej parafii zbiórkę okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych dla mieszkańców w dalekim Madagaskarze.

Malgasze żyją na skraju ubóstwa i biedy – wg. dostępnych danych wydając nawet mnie j niż 1 euro dziennie. Nierzadko w odległych wioskach w buszu bez kontaktu z cywilizacją. Mając utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów oraz do optyków, ale przede wszystkim przez bardzo wysokie ceny okularów wielu ludzi nie może czytać lub nie może nauczyć się czytać. Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy mają stare, nieużywane już okulary w szufladzie do oddania ich.

„Kilka lat temu korzystaliśmy z uprzejmości chrześcijan francuskich...ale źródło wyschło i ... pomyślałem czemu nie zwrócić z tą prośbą do moich rodaków,  jak kiedyś to zrobił nasz bł. Ojciec Beyzyma budując szpital w Marana we Fianarantso, a to było jeszcze przed I wojną światową, więc dziś ja szukam dla moich parafian pomocy w Polsce” – mówi ks W. Oparcik, od 45 lat posługujący na Madagaskarze.

Okulary korekcyjne, już nieużywane można przynosić do zakrystii. Mamy nadzieje, że zaprzyjaźnione salony optyczne z Ochoty sprawdzą nam siłę dioptrii i tak opisane trafią do Malgaszów. Mile widziane są także okulary przeciwsłoneczne – posiadanie i zakup takich okularów to już prawdziwy luksus na Madagaskarze, gdzie słońce praży, bo panuje tam klimat równikowy.

Podobną akcję przeprowadzili niedawno parafianie w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie o czym pisał „Gość Niedzielny” (https://warszawa.gosc.pl/doc/4845773.Okulary-dla-Madagaskaru) - teraz i my w naszej parafii chcemy włączyć się w pomaganie.

Dodatkowo mamy nadzieję, że we wrześniu do akcji włączą się najmłodsi pomagając  rówieśnikom z Madagaskaru. Chcemy zachęcić nasze dzieci i młodzież do dzielenia się przyborami i artykułami szkolnymi z rówieśnikami na odległej wyspie.