„Solo maso” czyli „nowe oczy” w języku Malgaszów. Dołącz do akcji i podaruj „nowe oczy”!.

W połowie sierpnia rozpoczeliśmy w  naszej parafii zbiórkę okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych dla mieszkańców w dalekim Madagaskarze.

Malgasze żyją na skraju ubóstwa i biedy – wg. dostępnych danych wydając nawet mnie j niż 1 euro dziennie. Nierzadko w odległych wioskach w buszu bez kontaktu z cywilizacją. Mając utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów oraz do optyków, ale przede wszystkim przez bardzo wysokie ceny okularów wielu ludzi nie może czytać lub nie może nauczyć się czytać. Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy mają stare, nieużywane już okulary w szufladzie do oddania ich.

„Kilka lat temu korzystaliśmy z uprzejmości chrześcijan francuskich...ale źródło wyschło i ... pomyślałem czemu nie zwrócić z tą prośbą do moich rodaków,  jak kiedyś to zrobił nasz bł. Ojciec Beyzyma budując szpital w Marana we Fianarantso, a to było jeszcze przed I wojną światową, więc dziś ja szukam dla moich parafian pomocy w Polsce” – mówi ks W. Oparcik, od 45 lat posługujący na Madagaskarze.

Okulary korekcyjne, już nieużywane można przynosić do zakrystii do 16.09. Mile widziane są także okulary przeciwsłoneczne – posiadanie i zakup takich okularów to już prawdziwy luksus na Madagaskarze, gdzie słońce praży, bo panuje tam klimat równikowy.

Podobną akcję przeprowadzili niedawno parafianie w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie o czym pisał „Gość Niedzielny” (https://warszawa.gosc.pl/doc/4845773.Okulary-dla-Madagaskaru) - teraz i my w naszej parafii chcemy włączyć się w pomaganie.

 

UPDATE :) 

20 sierpnia pierwsza paczka z okularami przeciwsłonecznymi z naszej parafii została wysłana.

Zebrane już okulary korekcyjne trafią do dwóch salonów optycznych, które zdecydowały się wesprzeć akcję i bezpłatnie określić siłę szkieł - to Salon Optyczny na ul. Jagielskiej 47 i Optyk KILEN s.c. na ul. Pruszkowskiej 19/21.  Bardzo się cieszymy z tego, że znaleźliśmy takich sprzymierzeńców dla mieszkańców dalekiego Madagaskaru.

Dla tych co też chcą się włączyć w akcję, a nie mają okularów przeciwsłonecznych czy korekcyjnych już nie używanych też mamy propozycję wsparcia kosztów wysyłki - paczka ważąca około 6 kg (5,5 kg) to koszt 89 zł (koszty paczki lotniczej to dwa razy więcej).

 

UPDATE 2

Do akcji włączyły się okoliczne dwa Salony Optyczne

Salon Optyczny Okulus sp. z o.o. na ul. Majewskiego 18
Salon Optyczny Kilen s.c. na ul. Pruszkowskiej 19/21 -

Panie z obu salonów nieprzerwanie od początku trwania zbiórki "przebadały" ponad 240 sztuk okularów każda.

Podziękowania także dla tych, którzy swój czas poświęcili na przejrzenie, czyszczenie i przepakowanie okularów - Agnieszce, Grześkowi, Oli, Marcie, Marzenie i Ani ze Wspólnota "Przyjaciele Oblubieńca" oraz Gosi.