Adwent jest przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia i w tym roku rozpoczyna się w niedzielę 3 grudnia wiąże się z nim tradycja robienia wieńców adwentowych.

 

Skąd tradycja robienia wieńców adwentowych?

Tradycją związaną z Adwentem jest przygotowywanie wieńców adwentowych. Paradoksalnie jest to tradycja świecka.

 

 

 Pierwszy wieniec został zrobiony nie tak dawno, bo w 1939 roku w Hamburgu w sierocińcu. By stworzyć domową i rodzinną atmosferę swoim podopiecznym w tym trudnym czasie przygotowań do najbardziej rodzinnych świąt w tradycji katolickiej pastor Johann Heinrich Wichern w I niedzielę Adwentu zapala pierwszą świecę adwentową. Zgodnie z przekazem przez cały okres Adwentu, każdego dnia inne dziecko w sierocińcu zapalało kolejną świeczkę w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia. Od 1939 roku w sierocińcu praktykowano już co roku robienie drewnianego koła umieszczanego w jadalni i przytwierdzania do niego świec. Pomysł takiego wystroju jadalni w okresie adwentu szybko rozpowszechnił się w wielu domach luterańskich i ewangelików. W XX wieku właśnie za sprawą niemieckich katolików zwyczaj przeniknął do Polski i innych krajów Europy i na stałe wrósł także w naszą polską tradycję związaną z przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia. Dziś jest praktykowany wśród katolików na całym świecie.

Jak powinien wyglądać wieniec adwentowy?

Przyjmuje się, że wieniec powinien być w kształcie koła symbolizując tym samym, że Bóg jest wieczny, i nie ma początku, ani końca. W jego wystroju powinno się wykorzystywać zielone gałązki z iglaków jako wiecznie zielonych jako symbol Chrystusa, który jest dla nas naszą drogą do życia wiecznego. Do tego dochodzi jeszcze symbolika świec, bowiem nie tylko ich liczba, ale i kolor jest ważny.  W tradycyjnym adwentowym wieńcu powinny być to cztery świece, trzy świece fioletowe i jedna różowa - podobnie jak kolory szat liturgicznych noszonych przez księży w okresie adwentu podczas sprawowania Mszy świętych  lub ewentualnie czerwone na znak radości oczekiwania na Boże Narodzenie i przyjście Mesjasza. Podobnie kolory wstążek o ile są zastosowane do ozdobienia wieńca też mogą mieć bardzo głęboką symbolikę – inny kolor na określone niedziele adwentu. Każdą z poszczególnych świec zapala się w kolejną niedzielę adwentu i każda z nich ma inną symbolikę. Pierwsza świeca zapalana w I niedzielę adwentu - symbolizuje przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa w raju. Druga świeca zapalana od II niedzieli adwentu - symbolizuje wiarę Narodu Wybranego w dar Ziemi Obiecanej.
Trzecia świeca zapalana od III niedzieli adwentu - symbolizuje radość króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. Wreszcie ostatnia - czwarta świeca zapalana od IV niedzieli adwentu - symbolizuje nauczanie proroków zapowiadających przyjście Mesjasza i Jego Królestwa pokoju i sprawiedliwości.

Jaki ma sens robienie wieńców adwentowych?

Poza względami czysto dekoracyjnymi – piękne przyozdobienie naszego rodzinnego stołu, przy którym gromadzi się rodzina na wspólne posiłki zrobienie wieńca adwentowego może być w naszej codzienności przypomnieniem upływającego czasu Adwentu i czasu do dnia Bożego Narodzenia. Zapalanie świec może być okazją d wspólnej modlitwy czy posiłku, bo zwłaszcza dla dzieci zapalenie świecy jest uroczystym momentem i na pewno oderwie je od komputera czy telewizora. Wreszcie samo zrobienie wieńca może być dobrą zabawą dla całej rodziny, którą w to przedsięwzięcie zaangażujemy.

Zapraszamy wszystkich do nadsyłania zdjęć swoich wieńców adwentowych na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Najładniejsze zawiesimy na stronie internetowej. Konkurs trwa do drugiej niedzieli adwentu (10.12.2017)!

Dziękujemy za przesłane zdjęcia wieńców adwentowych. Poniżej galeria: