Gorzkie Żale

Nabożeństwo "Gorzkie Żale"

Gorzkie Żale rozpoczynają się Zachętą (lub inaczej Pobudką), później następuje wzbudzenie Intencji.

Następnie odmawia się Hymn i dwie pieśni: - Lament duszy nad cierpiącym Jezusem - Rozmowa duszy z Matką Bolesną Na koniec śpiewa się 3 razy: "Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!"

 

Nabożeństwo Gorzkich Żali dzieli się na trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną Część. Zachęta rozpoczynająca każdą z części jest taka sama.

Część 1 - I i IV Niedziela Wielkiego Postu

Część 2 - II i V Niedziela Wielkiego Postu

Część 3 - III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa

Czyli przez kolejne niedziele odmawiamy całe Gorzkie żale 2 razy: I Niedziela Wielkiego Postu - Część 1 II Niedziela Wielkiego Postu - Część 2 III Niedziela Wielkiego Postu - Część 3 IV Niedziela Wielkiego Postu - Część 1 V Niedziela Wielkiego Postu - Część 2 Niedziela Palmowa - Część 3

Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo wielkopostne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.

Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. W roku 2007 obchodzony był jubileusz 300 lecia powstania tego nabożeństwa.

źródło:

www.sanctus.pl