Posługa sakramentalna w naszej parafii:

Chrzest
Prosimy by rodzice zgłaszali chrzest dziecka ok. 2 - 3 tygodnie przed terminem chrztu. W nagłych wypadkach może to być w tym samym tygodniu.
Rodzice, którzy mogą przyjąć sakrament małżeństwa a z różnych przyczyn nie uczynili tego, proszeni są o spotkanie z ks. proboszczem [np. w poniedziałek w kancelarii lub w niedzielę w zakrystii by umówić się na dogodny termin]
W tygodniu przed chrztem przynajmniej jeden z rodziców uczestniczy w spisaniu aktu chrztu. Przedstawia w kancelarii parafialnej następujące dokumenty:
- akt urodzenia dziecka z USC
- dane personalne rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, rok urodzenia i adres zamieszkania ) oraz zaświadczenie - opinię księdza z parafii do której chrzestni należą (tzn. mieszkają aktualnie na jej terenie).
Godność rodziców chrzestnych mogą pełnić katolicy, którzy:
- prowadzą regularne życie sakramentalne
- przyjęli Sakrament Bierzmowania i mają co najmniej 16 lat
- uczęszczają na katechizację, jeśli są uczniami
- zawarli Sakrament Małżeństwa, jeśli są małżonkami
- Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych nie mogą pełnić godności rodziców chrzestnych.
Rodzice i chrzestni są zobowiązani do:
- udziału w jednej konferencji (sobota przed niedzielą chrzcielną – po wieczornej Mszy Św.)
- przystąpienia do Sakramentu Pokuty [ rodzice o tyle, o ile mogą otrzymywać rozgrzeszenie ]
Chrztu św. udzielamy w niedzielę na Mszy Św. o 13:15, po uprzednim uzgodnienie terminu.
Osoby dorosłe do chrztu przygotowujemy indywidualnie. Kontakt z ks. proboszczem /Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./
 
Bierzmowanie
Do Sakramentu Bierzmowania przygotowuje się młodzież w III klasie gimnazjum i I klasie liceum.
Osoby, które w starszym wieku pragną przystąpić do tego sakramentu, a należą do naszej parafii, zapraszamy na rozmowę z ks. proboszczem.
 
Małżeństwo
Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego przynajmniej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu.
Zgłaszając się na rozmowę przedślubną narzeczeni przynoszą:
- świadectwo Chrztu św. "do ślubu"
- zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego
- dowód osobisty -później - przy małżeństwie konkordatowym dokument z USC upoważniający do zawarcia związku małżeńskiego.
 
Sakrament Chorych
Obowiązkiem najbliższej rodziny jest troska o życie duchowe i sakramentalne osób chorych i starszych, które nie mogą przyjść do kościoła. Osoby chore do odwiedzin w domu zgłaszamy telefonicznie lub w zakrystii. W nagłych wypadkach dyżurujący kapłan udaje się do chorego o każdej porze dnia i nocy. Stałych chorych w domach odwiedzamy raz w miesiącu w I piatek. Osoby które idą na operację mogą poprosić o sakrament namaszczenia chorych w zakrystii po mszy św.
 
Posługa Kapelana Szpitala:
Msza św. w dni powszednie o g. 15.00 w niedzielę o g. 9 i 10 Odwiedziny chorych w salach szpitala na Banacha z możliwością rozmowy i przyjęcia Sakramentu Pokuty, Komunii Świętej i Sakramentu Namaszczenia Chorych Tel. 516 124 611 .
 
Pogrzeb
Pogrzeb chrześcijański ukazuje naszą wiarę w dalsze życie człowieka po śmierci. Stąd udział w nim ma być naznaczony modlitwą, powagą i chrześcijańską nadzieją.
Msza święta w kościele jest centralnym punktem uroczystości pogrzebowych. Odprawiana jest w dniu pogrzebu / najlepiej w parafii zmarłego /.
Najgłębszym wyrazem miłości i pamięci o zmarłych jest modlitwa, Sakrament Pokuty i ofiarowanie Komunii świętej w dniu pogrzebu za wieczne zbawienie osoby zmarłej, dbanie o grób i Msza święta w rocznicę śmierci.
Zgłaszając pogrzeb należy przedstawić:
- akt zgonu z USC
- ewentualne zaświadczenie o przyjetych przed śmiercią sakramentach.