Posługa sakramentalna w naszej parafii:

 
Chrzest
 
Rodzice zgłaszają chrzest dziecka ok. 2 - 3 tygodnie przed terminem chrztu. W nagłych wypadkach może to być w tym samym tygodniu.
 
Rodzice, którzy mogą przyjąć sakrament małżeństwa a z różnych przyczyn nie uczynili tego, proszeni są o spotkanie z ks. proboszczem [np. w środę w kancelarii lub w niedzielę umówić się na dogodny termin]
 
W tygodniu przed chrztem przynajmniej jeden z rodziców uczestniczy w spisaniu aktu chrztu. Przedstawia w kancelarii parafialnej następujące dokumenty:
 
- akt urodzenia dziecka z USC
- dane personalne rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, rok urodzenia i adres zamieszkania ) oraz zaświadczenie - opinię księdza z parafii do której chrzestni należą.
 
Godność rodziców chrzestnych mogą pełnić katolicy, którzy:
- prowadzą regularne życie sakramentalne
- przyjęli Sakrament Bierzmowania i mają co najmniej 16 lat
- uczęszczają na katechizację, jeśli są uczniami
- zawarli Sakrament Małżeństwa, jeśli są małżonkami
- Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych nie mogą pełnić godności rodziców chrzestnych.
 
Rodzice i chrzestni są zobowiązani do:
 
- udziału w jednej konferencji (sobota przed niedzielą chrzcielną – po wieczornych nabożeństwach, które kończą się ok. 18.45 lub 19.15 – jeśli jest różaniec lub majówka)
- przystąpienia do Sakramentu Pokuty [ jeśli mogą otrzymać rozgrzeszenie], można też odbyć rozmowę duchową.
 
Chrztu św. udzielamy w sposób uroczysty w ostatnią niedzielę miesiąca podczas Mszy świętej o godz. 13.15 [ w wakacje o g. 12.00] a także w inne niedziele po mszy św. o g. 13.15 [w wakacje o g. 12.00] w kaplicy Matki Bożej
 
Osoby dorosłe do chrztu przygotowujemy indywidualnie. Kontakt z ks. proboszczem /Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./
 
Bierzmowanie
 
Do Sakramentu Bierzmowania przygotowuje się młodzież w III klasie gimnazjum i I klasie liceum.
 
Inne osoby wierzące i praktykujące wiarę , przygotowujemy indywidualnie po rozmowie z ks. proboszczem./Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./
 
Małżeństwo
 
Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego przynajmniej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu.
 
Zgłaszając się na rozmowę przedślubną narzeczeni przynoszą:
 
- świadectwo Chrztu św. (z datą ważności do 3 miesięcy)
- świadectwo nauki religii z ostatniego roku nauczania
- zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego
- dowód osobisty -później - przy małżeństwie konkordatowym dokument z USC upoważniający do zawarcia związku małżeńskiego.
 
Spowiedź św. narzeczonych:
 
- pierwsza - po zgłoszeniu zamiaru zawarcia związku małżeńskiego,
- druga - bezpośrednio przed ślubem.
 
Sakrament Chorych
 
Obowiązkiem najbliższej rodziny jest troska o życie duchowe i sakramentalne osób chorych i starszych, które nie mogą przyjść do kościoła. Osoby chore do odwiedzin w domu zgłaszamy telefonicznie lub w zakrystii. W nagłych wypadkach dyżurujący kapłan udaje się do chorego o każdej porze dnia i nocy. Stałych chorych w domach odwiedzamy w raz w miesiącu w I piatek Osoby które idą na operację mogą poprosić o sakrament namaszczenia chorych w zakrystii po mszy św.
 
Posługa Kapelana Szpitala:
 
Msza św. w dni powszednie o g. 15.00 w niedzielę o g. 9 i 10 Odwiedziny chorych w salach szpitala na Banacha z możliwością rozmowy i przyjęcia Sakramentu Pokuty, Komunii Świętej i Sakramentu Namaszczenia Chorych Tel. 509 076 846 .
 
Pogrzeb
 
Pogrzeb chrześcijański ukazuje naszą wiarę w nieśmiertelność i dalsze życie człowieka po śmierci. Stąd udział w nim ma być naznaczony modlitwą, powagą i chrześcijańską nadzieją.
 
Msza święta w kościele jest centralnym punktem uroczystości pogrzebowych. Odprawiana jest w dniu pogrzebu / najlepiej w parafii zmarłego / a potem jedziemy na cmentarz.
 
Najgłębszym wyrazem miłości i pamięci o zmarłych jest modlitwa, Sakrament Pokuty i ofiarowanie Komunii świętej w dniu pogrzebu za wieczne zbawienie osoby zmarłej, dbanie o grób i Msza święta w rocznicę śmierci.
 
Zgłaszając pogrzeb należy przedstawić:
- akt zgonu z USC
- Ew. zaświadczenie o przyjetych sakramentach przed śmiercią