SIOSTRY FRANCISZKANKI OD MIŁOŚCI
I POKUTY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
s. Jana
katechetka w Szkole Podstawowej nr 264
Siostra Jana pracuje jako katechetka w Szkole Podstawowej nr 264. Siostra zajmuje się dziećmi i młodszą młodzieżą, prowadzi Scholę dziecięcą - uczy śpiewu i gry na gitarze. Zaprasza na spotkania Scholi w czwartki o godzinie 17:30 w dolnym kościele w sali św Maksymiliana.
s. Łucja
katechetka w Szkole Podstawowej nr 264
S. Łucja pracuje jako katechetka w Szkole Podstawowej nr 264. Siostra pochodzi z południa Polski. Siostra bardzo lubi pracę z dziećmi, fascynuje ją prostota oraz szczerość dzieci. Kocha adorować Pana Jezusa, po prostu siedzieć i patrzeć oraz słuchać, bo On JEST. Poza tym uwielbia widoki górskie: lubi chodzić po górach, ogólnie bardzo lubi przyrodę...no i uwielbia psy.
s. Konstancja
S. Konstancja na co dzień zajmuje się przyrządzaniem posiłków dla sióstr i księży pracujących na terenie naszej parafii. Stara się z tego czerpać radość - bo radość w Panu jest jej ostoją. Ulubioną Siostry postacią biblijną jest Maria Magdalena, gdyż porzucając wszystko kroczyła wiernie za Jezusem do końca. Marzenia? Jednym z marzeń Siostry jest podróż do Asyżu do Grobu św Franciszka i do Ziemi Świętej. Siostra interesuje się krawiectwem i majsterkowaniem. "W wolnej chwili" - jak sama mówi - "spędza czas przy maszynie, słucha katolickiej muzyki lub konferencji". Lubi grać na gitarze. Lubi piesze wędrówki, uwielbia chodzić po górach i dolinach.
s. Julia
katechetka w Szkole Podstawowej nr 10
Siostra Julia pochodzi z Pomorza a dokładnie z Tczewa. Pełni posługę jako katechetka w SP 10. Siostry ulubioną postacią (choć nie biblijną) jest św. Franciszek z Asyżu! "W tej postaci można odnaleźć wszystko: niezwykłą radość życia, nędzę fizyczną i duchową i NADZIEJĘ, którą Franciszek wlewa w serca swoich duchowych dzieci. To święty na każde czasy, to doskonały przewodnik po każdej ścieżce życia, przewodnik na drodze do świętości. Warto Go poznać i POKOCHAĆ!" - mówi Siostra. Na pytanie o marzenia Siostra odpowiada "Pięknie przeżyć życie! Lubię przyrodę, morze, góry… Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. Jeżdżę na rowerze, który służy mi pomocą w poznawaniu Warszawy. Cieszę się że tu jestem!"
s. Benedykta
zakrystianka i Matka Przełożona naszych Sióstr
Siostra Przełożona naszych Sióstr odpowiada za całą wspólnotę, pełni funkcję zakrystianki, nieoceniona dekoratorka wnętrz, sztuke ikebany opanowała do perfekcji, jedyna w swoim rodzaju, ogrodniczka, pisze ikony i maluje jednym słowem "chodzący wielki talent artystyczny", który ubogaca parafię. Dzięki Siostrze nasz Kościół wygląda tak pięknie, zawsze wspaniale udekorowany, przystrojony na święta i ważne uroczystości, z dopracowanym ołtarzem okolicznościowym, szopką czy grobem Pańskim...bo Siostra nie tylko układa kwiaty, ale i rysuje, maluje, tworzy... jest artystką, a jej wielkim marzeniem jest dalej uczyć się w tym kierunku... Siostra i jej uśmiech przepełnia nie tylko zakrystię, ale i cały dom Sióstr.
Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej
Kolebką prowincji polskiej jest dom zakonny w Chojnicach (Dłuższa historia na dole strony). Na zaproszenie katolików chojnickich, przy aprobacie ks. Jana Nepomucena Marwicza Ordynariusza ówczesnej Diecezji Chełmińskiej (dzisiejsza diecezja pelplińska) Siostry Franciszkanki z Heythuysen w dn. 9 października 1867 r. osiedliły się w Chojnicach, by objąć pracę opiekuńczo-wychowawczą w zakładzie św. Boromeusza – tak nazwano klasztor wraz z innymi pomieszczeniami.
8 pierwszych sióstr zaczęło prowadzić przedszkole, szkołę elementarną i sierociniec. Na skutek ustawy majowej władz pruskich z 1875 r. siostry musiały opuścić Chojnice. Udały się do Ameryki Północnej, by tam założyć nowe wspólnoty. Po zakończeniu kulturkampfu na usilne starania kapłanów siostry wróciły do Chojnic. Oprócz pracy wśród dzieci i młodzieży podjęły opiekę nad chorymi w szpitalu chojnickim. W tym czasie zaczęły powstawać na Pomorzu nowe placówki. W 1933 r. utworzono komisariat polski z własnym nowicjatem w Chojnicach.
W 1948 r. została ustanowiona prowincja polska z siedzibą w Orliku na Kaszubach, pod wezwaniem Maryi Wspomożenia Wiernych. Obecnie prowincja polska liczy 150 sióstr.
Siostry posługują w 17 wspólnotach w Polsce (w tym jedna wspólnota na Białorusi), w Domu Generalnym w Rzymie oraz na placówce misyjnej w Tanzanii i na Białorusi. Siostry pracują jako: pielęgniarki, lekarki, opiekunki, wychowawczynie, nauczycielki, katechetki, organistki, zakrystianki, posługują w szpitalach, domach opieki, hospicjach, domu dziecka, świetlicach parafialnych, domach pielgrzyma, przy parafiach w pracy charytatywnej i ewangelizacyjnej oraz na misjach.
Sercem polskiej Prowincji jest Orlik, gdzie siostry przeżywają swoje rekolekcje, śluby i jubileusze; a wszyscy odwiedzający witani są franciszkańskim zawołaniem: Pokój i Dobro.
Siostry dotychczas posługujące w naszej parafii
S. Serafina – katechetka w SP nr 264
- do 2023
S. Majela - katechetka w SP nr 264
S. Maristella – katechetka w SP nr 10
- do 2024
Siostra Maristella od bardzo dawna jest związana z naszą parafią. Uczyła katechezy w Szkole Podstawowej nr 10. Zajmowała się też przygotowaniem dzieci z klas III do I Komunii Świętej. Była duchową przewodniczką dla parafialnych bielanek. Lubi pielgrzymować … tu nie ma sobie równych…wiedzą o tym Ci, którzy Siostrę znają trochę lepiej.