Przejdź do treści

BIELANKI - DZIECI MARII

Wspólnota dla dziewcząt zwana też Służbą Maryjną, Dziećmi Marii.

Bielanki to formacja dla dziewcząt ze szkoły podstawowej, choć zdarza się, że przychodzą i młodsze dziewczynki. Formacja bielanek polega na uczestnictwie w cotygodniowych spotkaniach, na których najważniejszymi elementami są modlitwa i odkrywanie treści Ewangelii przez zabawę i pracę w grupach.

Siostra Maristella, która w naszej parafii opiekuje się i animuje spotkania Bielanek serdecznie zaprasza wszystkie dziewczęta chętne do tej wyjątkowej formy posługi w naszej parafii.

 

Spotkania Bielanek

odbywają się w czwartki w dolnym kościele, o godzinie 17:30 i trwają do 18:30. Nie wiesz czy się nadasz? Chciałabyś, ale nie masz odwagi? Myślisz, że może to nie dla Ciebie? Przyjdź i sama się przekonaj. Pan Bóg i Matka Boża zapraszają Cię do przeżycia wielkiej przygody!!! Naprawdę warto!

Dla kogo jest Wspólnota Bielanek?

Bielanką może zostać każda dziewczynka, która przystąpiła do I Komunii Świętej. Nasza wspólnota skierowana jest głównie dla dziewcząt ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, choć bywają przypadki, gdy bielankami są małe dziewczynki uczęszczające do przedszkola.

Na czym polega bycie Bielanką?

Formacja Bielanek to przede wszystkim cotygodniowa formacja. Spotkanie odbywają się w czwartek o godz. 17:30 w salce w dolnym kościele (wejście od strony przedszkola). Na spotkaniach najważniejszymi elementami są modlitwa i odkrywanie treści Ewangelii przez zabawę i pracę w grupach.

We wspólnocie Bielanek posługa dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj od okresu kandydatury. Kandydatką zostaje się dopiero po specjalnym błogosławieństwie na uroczystej Mszy św. Kandydatki, które przystąpiły do pierwszej Komunii św. oraz systematycznie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, mogą otrzymać promocję na członkinię wspólnoty. Odbywa się ona podczas mszy św. , podczas której kandydatka składa specjalne przyrzeczenie i otrzymuje strój Bielanki.

Jakie są zadania Bielanek w parafii?

Bielanki spełniają w parafii różne funkcje. Uczestniczą w niedzielnych Mszach świętych – dla dzieci, śpiewając psalmy i uczestnicząc w procesji z darami ołtarza. Biorą też czynny udział w procesjach m.in. sypiąc kwiaty przed Najświętszym Sakramentem i niosąc poduszki. Razem z pocztem sztandarowym Bielanki uczestniczą w uroczystych liturgiach świątecznych w parafii.

Kto jest wzorem dla Bielanek?

Patronkami Bielanek są Najświętsza Maryja Panna i św. Maria Goretti.

Na wesoło o Bielankach 🙂

Staś dowiedział się od mamy, że jego młodsza siostra Zosia ma w niedzielę zostać Bielanką. Następnego dnia po przyjściu ze szkoły wysypał z tornistra kredę do tablicy na podłogę w pokoju ze słowami “Masz jeszcze kilka dni może zdążysz się wybielić!”

Jeśli i u nas w parafii są dziewczynki, które chcą zostać Bielankami  – siostra Łucja ze swoim pięknym uśmiechem zaprasza.

Opiekun: S. Łucja

Skip to content