Program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025, zatytułowany „Pielgrzymi nadziei”, będzie realizowany w jedności z Kościołem powszechnym, który przygotowuje się do obchodów Jubileuszu Zwyczajnego Roku Świętego 2025. Główne założenia programu to budzenie chrześcijańskiej nadziei i przypomnienie wiernym ich tożsamości oraz misji. W ramach czterech kluczowych tematów – modlitwy, przebaczenia, pielgrzymowania i braterstwa – Kościół zachęca wiernych do duchowego odnowienia oraz aktywnego niesienia nadziei w społeczeństwie.
Rok ten jest ściśle związany z Jubileuszem Roku 2025 i stanowi odpowiedź na zaproszenie Papieża Franciszka skierowane do wszystkich wyznawców Chrystusa, aby byli ludźmi mocnymi nadzieja i budzącymi nadzieję. Stanie się to możliwe najpierw i przede wszystkim dzięki otwarciu na Źródło „nadziei, która zawieść nie może” (por. Rz 5,5). Doświadczenie spotkania z Jezusem, który jest „naszą nadzieją” (1 Tm 1,1) ma dopiero obudzić w każdym wiernym, m.in. przez jubileuszowe pielgrzymowanie, pojednanie z Bogiem, pokutę oraz zyskiwanie odpustów – moc nadziei, ducha otwartości, przebaczenia, służby i braterstwa.
Dwa główne cele, jakie wiernym wyznacza program duszpasterski Kościoła w Polsce, realizowany w tym roku w łączności z Kościołem powszechnym, można zatem określić następująco: (1) podsycanie nadziei we wspólnocie wierzących w Chrystusa, i (2) motywowanie wszystkich ochrzczonych, aby stawali się znakami tej nadziei w dzisiejszym świecie.
Cele ogólne oraz wynikające z nich cele szczegółowe zostały przełożone na szereg propozycji i ścieżek realizacji programu, których przestrzenią będą tradycyjnie: diecezja, parafia i rodzina.
Więcej na: Rok duszpasterski