Przejdź do treści

Wieńce adwentowe

  Jak co roku zachęcamy Was by przygotować wieniec adwentowy. Już tylko kilka dni dzieli nas od momentu zapalenia pierwszej świeczki. Wieniec adwentowy wnosi do naszych domów ciepło i światło. Pomaga nam czuwać na przyjście Tego, który jest “światłością świata”.

  Czy wyobrażasz sobie nasz parafialny ołtarz bez wieńca adwentowego? A czy w Twoim domu nadal jest dla niego miejsce?

  Pierwszy wieniec został zrobiony nie tak dawno, bo w 1939 roku w Hamburgu w sierocińcu. By stworzyć domową i rodzinną atmosferę swoim podopiecznym w tym trudnym czasie przygotowań do najbardziej rodzinnych świąt w tradycji katolickiej pastor Johann Heinrich Wichern w I niedzielę Adwentu zapala pierwszą świecę adwentową.

  Jak powinien wyglądać wieniec adwentowy? Jaki ma sens robienie wieńców adwentowych?

  Przypominamy: świeca zapalana w I niedzielę adwentu – symbolizuje przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa w raju. Druga świeca zapalana od II niedzieli adwentu – wiarę Narodu Wybranego w dar Ziemi Obiecanej. Kolejna świeca zapalana od III niedzieli adwentu – symbolizuje radość króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. Wreszcie ostatnia – czwarta świeca zapalana od IV niedzieli adwentu – symbolizuje nauczanie proroków zapowiadających przyjście Mesjasza i Jego Królestwa.

  Wieniec powinien być w kształcie koła, bo to też ważny symbol tego, że Bóg jest wieczny, i nie ma początku, ani końca. W jego wystroju powinno się wykorzystywać zielone gałązki jako symbol Chrystusa, który jest dla nas naszą drogą do życia wiecznego. Do tego dochodzi jeszcze symbolika świec, bowiem nie tylko ich liczba, ale i kolor jest ważny. W tradycyjnym adwentowym wieńcu powinny być to cztery świece, trzy świece fioletowe i jedna różowa – podobnie jak kolory szat liturgicznych noszonych przez księży w okresie adwentu podczas sprawowania Mszy świętych lub czerwone na znak radości oczekiwania na Boże Narodzenie i przyjście Mesjasza.

  Zachęcamy Was do zrobienia wieńca w waszych domach. Jak co roku czekamy też na zdjęcia – JEST MOC JEST BÓG

  Skip to content